Posledice neredne gibalne aktivnosti

Posledice neredne gibalne aktivnosti

  • 29.05.2018
  • Nedejavnost, slaba telesna pripravljenost in nezdrava prehrana otrok vodijo v nezdravo življenje in razna bolezenska stanja.

Vse zgoraj našteto se kaže v:

  • Prekomerni telesni teži
  • Debelosti
  • Zaostajanju v senzomotoričnem razvoju
  • Oslabitvi imunskega sistema

Prekomerna telesna teža

Prekomerna telesna teža je dandanes velik problem. Ne gre samo za estetski vidik, temveč je v nevarnosti tudi otrokovo življenje. Otrok, ki ima problem prekomerne telesne teže v otroštvu ima velik potencial, da se bo s tem problemom soočal tudi v odrasli dobi. Z dodatnimi kilogrami je povezano tudi zdravje, saj so otroci izpostavljeni večjemu tveganju za razne zdravstvene probleme.

Tukaj lahko veliko storijo starši sami, saj so oni v zgodnjem obdobju otroštva otrokov vzor. Usmerijo jih lahko v pravo smer glede prehrane in telesnih dejavnosti. Doma lahko uvedejo zdrave navade kot so bolj hranljivi obroki, manj gledanja televizije in uporabe računalnika ter več gibanja.

Debelost

Otroška debelost je resen problem, ki zahteva ukrepanje. Čezmerna telesna teža in debelost v 80% vodi k debelosti v odrasli dobi. Debelost je povezana tudi s psihosocialnimi in psihološkimi težavami, ki prav tako lahko preidejo v odraslo dobo. Opažamo, da je čedalje več debelih otrok, zaradi več hitre prehrane in premalo gibalnih aktivnosti. Najboljša rešitev je redna gibalna dejavnost v kombinaciji s spremembo prehranskih navad najbolj učinkovit način zdravljenja debelosti.

Zaostajanje v senzomotoričnem razvoju

Otrokovemu gibalnemu vedenju danes posvečamo vse več pozornosti. V ospredju je pospeševanje kognitivnih sposobnosti, socialnega vedenja in možnost vključevanja v skupino ter okolje. V gibalnemu razvoju otroka moramo upoštevati povezanost fizioloških temeljev gibalnega upravljanja s senzomotorično razvojno zasnovo. Urejen razvoj gibalnih vzorcev je temelj nadaljnjega osebnostnega razvoja. Iz neurejenih zasnov občutenj lahko sklepamo na pomanjkljivo vedenje otroka. Drugi dejavniki pa so nemirno vedenje, socialne težave, pomanjkanje zbranosti in podobno.

Kognitivni razvoj vključuje intelektualne procese kot so: zaznavanje, presojanje, sklepanje, učenje, govor in ostale. Ta razvoj poteka po določenih stopnjah, ki si sledijo v določenem zaporedju: senzomotorična stopnja, predoperativna stopnja, konkretnooperativna stopnja in formalnooperativna stopnja. Senzomotorična stopnja traja do drugega leta starosti. Tukaj otrok spoznava in razumeva svet okrog sebe prek gibalnih in zaznavnih dejavnosti.

Oslabitev imunskega sistema

Imunski sistem slabo deluje zaradi motenj, ki jih lahko sami odpravimo. Take motnje so: neprimerna prehrana, stres, neredne telesne dejavnosti, neprimeren načina življenja,.. Pomembno je, da motnjo pri otroku najdemo in jo tudi odpravimo. Pogosto odpravitev motnje ni nujna samo za dobro delovanje imunskega sistema, temveč tudi za izboljšanje psihofizičnega razvoja. Če živi otrok zdrav življenjski slog in je v dobri psihofizični kondiciji ima zato bolj okrepljen imunski sistem.

Telesna dejavnost neposredno pomaga pri imunskem sistemu in njegovem obrambnem delovanju s pospeševanjem krvnega obtoka, pospeševanjem dihanja, spodbujanjem potenja, večanjem aktivnosti mišic in stopnjevanjem samozavesti in samospoštovanja.

 

Tina Hanžič

Diplomirana kineziologinja