Vpliv staršev na redno gibanje in ukvarjanje s športom otrok

Vpliv staršev na redno gibanje in ukvarjanje s športom otrok

  • 01.02.2018
  • Starši lahko zelo vplivajo na motoričen razvoj svojega otroka. Otroku morajo nuditi ustrezne dejavnosti, ki izboljšujejo njihove motorične sposobnosti. Vse to mu morajo nuditi preko igre, katera otroka spodbudi za samo gibanje.

Gibanje v otroštvu ima velik pomen, saj vpliva na pravilen razvoj otroka. Otroci morajo v določenem obdobju usvojiti ustrezna motorična znanja. Če jih ne usvojijo, jim to lahko predstavlja problem, saj se motorične sposobnosti kasneje težje razvijejo. V obdobju otroštva moramo graditi temelje zdrave telesne konstitucije, razvijati pozitivno dojemanje telesne aktivnosti, hkrati pa krepiti tudi spoznavne sposobnosti.  

Ker se otrokov razvoj začne skozi gibanje, mu je potrebno nuditi prave pogoje za ustrezen gibalni razvoj. Vedeti moramo, da morajo biti vsebine, ki jih bomo podajali otroku, ustrezne njegovi starosti in individualnim sposobnostim. Tukaj izberemo metode dela s katerimi usmerjamo otrokov razvoj. Le te morajo vsebovati naravne oblike gibanja (lazenje, plazenje, skakanje,..), elementarne igre, fino motoriko (upravljanje s prsti,..), gimnastične vaje, plesne igre, dejavnosti v ritmu in sprostitvene dejavnosti. V metode dela vključujemo tudi kompleksnejše aktivnosti kot so rolanje, kotalkanje, elementi atletike,..

Vse zgoraj naštete metode dela morajo izvajati v pedagoškem procesu, skozi katerega gre vsak otrok. To pomeni, da ima učitelj veliko vlogo v otrokovem življenju. Poleg tega pa je telo pomemben čas, ki bi ga naj otrok preživel s starši. Pomembno je, da se vsak starš zaveda vseh pozitivnih vplivov gibalnih dejavnosti in športa.

Starši pogosto otroke vpišejo v organizirane športne dejavnosti, katere veliko pripomorejo k otrokovemu gibalnemu in funkcionalnemu razvoju. Poleg tega se otrok  lažje vključi in prilagodi novemu družabnemu in naravnemu okolju. Starši tako poskrbijo za ustrezen gibalni razvoj otroka. Vemo, da je vključitev v organizirane vadbene oblike dela odvisna tudi od finančnega položaja staršev. Vedno več otrok je čustveno, vzgojno in gibalno osiromašenih prav zaradi finančnega pomanjkanja. Tudi v primeru, da organizirane vadbe otroku ne moramo privoščiti mu moramo nuditi ustrezno dejavnost za njegov gibalni razvoj. Starši lahko marsikaj naredijo doma, v svojem okolju. Dobro je poznati otrokov gibalni razvoj po določenih obdobjih, saj se lahko z otrokom starš ukvarja sam. V njegov prosti čas je potrebno vključiti razne naravne oblike gibanj, igre, plesne dejavnosti in sprostitev. Otroka lahko starši peljejo na vožnjo s kolesom, ga naučijo kotalkanja in skupaj preživijo dan na bazenu, s čimer zagotovijo potrebo po kompleksnejših gibanjih.

Prvi vzor otroku so starši. Z ustreznimi gibalnimi navadami vplivajo na otroka. Če so starši aktivni, bodo prav tako tudi otroci. Priporočeno je, da otroke čim bolj vključujejo v vsakodnevne aktivnosti. Tako bodo otroci dobili ustrezne gibalne navade, kar bo pozitivno vplivalo na njihov motorični razvoj. Če starši niso aktivni, se morajo potruditi, da bodo otroku vseeno zagotovili ustrezen gibalni razvoj, ki ga potrebuje.

Tina Hanžič

Diplomirana kineziologinja