10. maj - svetovni dan gibanja

10. maj - svetovni dan gibanja

  • 10.05.2017
  • 10. maja obeležujemo svetovni dan gibanja, katerega namen je spodbujanje telesne dejavnosti in posledično dvig deleža telesno dejavnih.

Telesna dejavnost je gibanje v vsakodnevnem življenju, ki vključuje delo, rekreacijo, vadbo in športno dejavnost. Redna telesna dejavnost je eden ključnih dejavnikov ohranjanja zdravja in s tem kvalitete našega življenja.

Na splošno lahko rečemo, da redna telesna dejavnost izboljša splošno zdravje, zagotavlja dobro počutje, izboljša kakovost življenja, izboljša zunanji videz in videz kože. Ugodno vpliva tudi na duševno zdravje in blagostanje. Poveča intelektualno zmogljivost, pomaga pri učinkovitem reševanju stresnih situacij, blaži ali odpravlja potrtost, zmanjša stopnjo zaskrbljenosti, prispeva k boljšemu spancu, izboljša samopodobo in samozavest, pomaga pri odpravljanju in preprečevanju migrenskih glavobolov, podpira prenehanje kajenja in pomaga pri povrnitvi nekaterih stanj, ki so nastala kot posledica kajenja.

Prav tako ima pomemben vpliv v poklicnem življenju. Zmanjša odsotnosti z dela in trajanje bolniškega staleža, zmanjša nezmožnost in nadomestila v povezavi z njimi, izboljša učinkovitost na delovnem mestu in sposobnost odločanja, zmanjša število miselnih napak pri delih, ki zahtevajo osredotočenje in dober kratek spomin.

Zaradi vedno večjega odstotka ljudi, ki opravljajo sedeče poklice, ter zaradi prekomernega in napačnega prehranjevanja in vsakodnevne izpostavljenosti stresu, strokovnjaki s področja športa in medicine opozarjajo, da je skoraj nujna vsakodnevna telesna dejavnost. Prej omenjeni negativni vplivi sodobnega načina življenja prinašajo s seboj toliko negativnih vplivov na zdravje, ki se jih lahko kompenzira le z redno in načrtno izbrano telesno dejavnostjo.

Pri izbiri telesne dejavnosti je morda najpomembneje, da izberemo različne dejavnosti, v katerih uživamo. Izvajati jih je potrebno redno z zmerno intenziteto v trajanju od 30 do 60 minut, najmanj pet krat tedensko. Ali drugače povedano, na teden moramo biti 150 minut zmerno aerobno telesno dejavni ali 75 minut energično aerobno telesno dejavni. K temu pa moramo dodati najmanj dva krat tedensko krepilne vaje za vse večje skupine mišic. Nekaj 10 do 15 minutnih intervalov telesne dejavnosti dnevno je enako učinkovitih kot 30 do 60 minut nepretrgane telesne dejavnosti.

Zelo pomembno je, da telesna dejavnost postane del vsakdanjega življenja že v otroštvu (1 uro na dan). S tem bomo otrokom zagotovili dober psihofizični razvoj, hkrati pa jim dali pomembno popotnico za življenje - zdravo navado.

Da bo izbira dejavnosti lažja, priporočamo obisk spletnega koledarja športno rekreativnih prireditev in vadb Slovenija v gibanju, kjer najdete raznolike dogodke, prireditve in vadbe tako za najmlajše kot odraslo in starejšo populacijo.