Koliko vode potrebuje otrok?

Koliko vode potrebuje otrok?

  • 19.06.2018
  • Dejstvo je, da brez vode ne gre. Še posebej pomembno pa je, da jo otrok v telo vnese dovolj. Koliko?

Prihaja čas poletja in z njim visoke temperature. Še posebno pomembno je, da so starši v tem času še veliko bolj pozorni na to, da njihov otrok vase vnese dovolj tekočine. Starši morajo poskrbeti, da bo otrok vedno imel vodo na razpolago, da z njo lahko pogasi svojo žejo. 

Voda je ključnega pomena za življenje. Sestavlja okoli 55-70% telesne mase in ima vlogo pri skoraj vseh pomemnejših funkcijah telesa. Voda uravnava telesno temperaturo, prenaša hranila in kisik do celic, odnaša odpadne snovi, je sestavni del sklepov in ščiti organe ter tkiva. Brez hrane človek lahko preživi približno 8 tednov, brez vode pa le 3 dni, kar nam pove kako zelo je voda pomembna. Vodo v telo vnesemo s tekočinami kot so voda, mleko, sokovi, čaji, juhe in druge pijače. Prav tako pa vodo vnašamo tudi s hrano.

V spodnji tabeli lahko vidimo orientacijske vrednosti za vnos vode, ki so prilagojene po priporočilih DACH (nemške, avstrijske in švicarske vrednosti za vnos hranil, katere je privzelo tudi Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije). 

Starost

Vnos vode s

pijačami  

trdo hrano

ml/dan

ml/dan

Dojenčki
0 do 4 mesece
4 do 12 mesecev

   
620
400

   
-
500

Otroci in mladostniki  
1 do  4 let
4 do  7 let
7 do 10 let
10 do 13 let
13 do 15 let
15 do 19 let

   
820
940
970
1.170
1.330
1.530

  
350
480
600
710
810
920

Tekočino izgubljamo s potenjem, izdihanim zrakom, z urinom in blatom. Količina izgubljene vode je odvisna od vsakega posameznika in tudi od temperature okolja, aktivnosti in mase telesa. Poskrbeti moramo, da je vnos tekočine vedno izenačen z izločanjem. Premajhen vnos tekočine v telo se kaže v slabem počutju, bolečinah v trebuhu, glavobolu, vrtoglavici, padcu krvnega tlaka, slabem razpoloženju in razdražljivosti 

Pri otroku je priporočljivo, da za žejo pije vodo. Voda bo otroka najbolj odžejala, poleg tega pa nima kalorij in sladkorja, nima kislin in drugih dodatkov, kar pomeni, da je za otroka predstavlja najboljšo obliko tekočine. Otroka moramo na vodo navaditi že zgodaj tako, da ima pri roki vednona voljo kozarec ali steklenico vode. Prav tako poskusimo pri vseh obrokih otroku ponuditi še kozarec vode.

Poleg vode lahko otroku ponudimo nesladkan čaj, odpriporoča pa se uporaba sladkih sokov in gaziranih pijač, ki vsebujejo dodane sladkorje in barvila, ki za otroka niso primerna. 

Tina Hanžič

Diplomirana kineziologinja