Zakaj je potrebna redna vadba v otroštvu

Zakaj je potrebna redna vadba v otroštvu

  • 16.01.2018
  • Sodobni stil življenja zahteva vsakodnevne športne aktivnosti in gibanje, s tem je šport postal eden ključnih dejavnikov kakovostnega življenjskega sloga.

»Otroci so naše največje bogastvo!«

Redno gibanje je pri otrocih in mladostnikih zelo pomembno, saj zelo vpliva na njihov razvoj. Gibanje vpliva na razvoj mišic, na zdravje kosti in sklepov, vpliva na motorične sposobnosti otroka, skrbi za samozavest in izboljšuje samopodobo otroka. Ustrezne gibalne dejavnosti morajo potekati skozi igro. V procesu razvoja otroka oziroma mladostnika je gibanje ključnega pomena za gibalni in funkcionalni razvoj poleg tega pa vpliva na otrokove spoznavne, socialne in čustvene sposobnosti.

Če otroku gibanje predstavimo skozi igro, mu pomagamo, da gibanje zanj predstavlja veselje in zabavo ter mu s tem omogočimo motivacijo za delo. Pomembno je, da igro odrasli organizira tako, da se ustrezno povezuje z drugimi področji in ob tem otrok lahko spoznava nove stvari in hkrati utrjuje svoje dosedanje znanje.

Zakaj je gibanje tako pomembno v otroštvu smo že omenili. Moramo vedeti, da je obdobje otroštva oziroma mladostništva nenadomestljivo. Kar otrok v zgodnjem otroštvu zamudi, kasneje žal ni mogoče nadoknaditi. Zato moramo otroka spodbuditi k različnim dejavnostim, ki spodbujajo gibanje. To mu moramo predstaviti na pozitiven način.

Pri otrocih skušamo doseči uvajanje otrok v igre. Tam se poleg izboljšanja motoričnih sposobnosti naučijo upoštevanja pravil, discipline in sodelovanja. Otrok ima priložnost, da si skupaj z drugimi otroki prizadeva doseči želen cilj. Pri tem otrok s prijatelji išče načine in poti za rešitev gibalnih nalog, izraža čustva in svoja občutja in  išče nove izzive. V vrtcu in šoli se otroci srečajo s športnimi dejavnostmi. Pri tem so prisotni vzgojitelji, kateri skladno z razvojnimi značilnostmi in individualnimi specifikami otrok izbirajo ustrezne vsebine, metode in oblike dela.

Problem nastaja pri gibanju otrok v prostem času. Danes je prisoten sedeč način življenja, kar pomeni, da večino svojega dneva presedimo. V času razvoja tehnologije so naši otroci z zadnjicami »priklenjeni« na stol, z očmi pa na vir tehnologije. Prosti čas tako izkoristijo za sedenje, namesto za gibanje. Nezadostna telesna dejavnost in sedeč način življenja sta vedenjska dejavnika tveganja, ki ju povezujemo z različnimi motnjami in kroničnimi boleznimi.

Aktiven življenjski slog lahko zmanjša možnosti za nastanek bolezni in pripomore k boljši kakovosti življenja. Otrok poleg tega pridobi na socialni komponenti, postane bolj samozavesten in ima več prijateljev s katerimi lahko delijo skupno veselje do gibanja oziroma igre.

Otrok potrebuje gibanje, zato se potrudimo, da mu to omogočimo.

 

Tina Hanžič

Diplomirana kineziologinja